Translate

14 Ekim 2008 Salı

15 DAKİKALIK LEZZETLER

Oldum olası zeytinyağlıları çok severim. Hele pırasaya bayılırım. Ama pırasa pişirmesi sırasında çıkan kokuyu pek sevmezdim. Bir gün televizyonda bir yemek programına konuk olan bayan pırasayı düdüklüde pişirdiğini ve tam 10 dk.süper lezzetli olduğundan bahsetti.

Saniye dururmu hemen gidip düdüklü aldım .O gün bugün düdüklüde pişiyorum.Çalışan bir bayan olarak vakit benim için çok değerli.....Çoçuklarıma daha fazla zaman ayırabilmem için herşeyi yapılacek en kısa sürede halletmem lazım.

Fotoğraf-0140a

MALZEMELER:

1 kg pırasa
1 adet havuç
1 tatlı kaşığı salça
1 çay bardağı zeytinyağ
1 çay bardağından biraz eksik pirinç
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay bardağı su

YAPILIŞI:

1)Pırasa ve havuçları doğrayın.Ben havuçları şekilli doğramayı seviyorum. Pırasalarıda verev olarak doğruyorum.
2)Su,zeytinyağ,salça,pirinç,şeker,tuz,havuç ve pırasaları düdüklüye koyarak kaşıkla iyice karıştırın.
3)Düdüklünün ağzını kapatın ve en büyük ocakta buhar çıkarana kadar pişirin.Sonra altını yavaşa çevirin 10 dakika daha piştikten sonra söndürün.
Afiyet olsun.

gelelim bir kolay lezzete daha. Hepimiz mercimek çorbası yapıyoruz fakat yine zaman faktörünü düşünerek ben hep düdüklüde yapıyorum. Burda önemli olan su ve mercimek oranını ayarlamak .Artık yapa yapa kıvamını tam olarak ayarladım. Bire bir ölçülerimi uygularsanız süper bir çorbanız olur.

Ben çorbalarımın içine tavuk suyu tabletleri atıyorum. Bunun için, tavukları haşladıktan sonra suyunu alıp soğutuyorum sonrada buz poşetlerine doldurarak dondurucuya koyuyorum. Lazım olduğu kadar alıp kullanıyorum. Özellikle küçük çoçukları olanlar için süper oluyor.

Fotoğraf-0139a

Genellikle çorbama bulgur katmayı yeğliyorum .Çünkü çoçukların haftada iki kez bulgur yemeleri gerekiyormuş.Siz içine istediğiniz malzemeyi ekleyip çıkarabilirsiniz.

MALZEMELER:

1 kase kırmızı mercimek
1 çay bardağı bulgur
1 adet rendelenmiş havuç
1 adet rendelenmiş soğan
1.3 lt su
3 adet tavuk suyu tableti
göz kararı nane,tuz,kimyon
1 yemek kaşığı tereyağ
1 yemek kaşığı salça

Fotoğraf-0138a

YAPILIŞI:

1)Bütün malzemeleri düdüklüye koyun ve karıştırın.Düdüklünün kapağını kapatın.
2) Düdüklüyü önce en büyük ocakta buharı çıkana kadar pişirin sonra yavaşa çevirin ve 12 dakika daha pişirerek altını söndürün.
Afiyet olsun.