Translate

17 Aralık 2010 Cuma

HAMSİLİ PİLAV


Annemin günlerinde ondan istenen özel lezzetlerden biri hamsili pilavdır.ben yemesini çok sevmediğim için hiç yapmadım hatta bir kaç çatal almak dışında yemiş de sayılmam. Ama annem çok güzel yaptığı için arkadaşları tarafından sürekli olarak istenir.Bu resimdeki hamsili pilavı da annem yeni komşuları Seval ve Derya Hanım için yapmış ve beni kıskandırmak için resim çekip göndermişler.
Annem benden uzakta olduğu için hep aklım onda kalıyordu.Şimdi çok sevdiği komşuları ile çok güzel günler geçiriyor.Allah tadlarını hiç bozmasın ....

MALZEMELER:

2 kg ayıklanmış ve kılçıkları çıkarılmış hamsi
5 adet soğan
2 yemek kaşığı çam fıstığı
1 tatlı kaşığı şeker
2.5 kase pirinç
2 yemek kaşığı kuş üzümü
karabiber,pul biber
maydanoz ,dereotu,nane
3 yemek kaşığı zeytinyağ
mısır unu+buğday unu

YAPILIŞI:

1)Soğanları sıvıyağda 2-3 dakika çevirin. Çam fıstığı ve şekeri ekleyip soğanın rengi dönene kadar kavurun.
2)Pirinçi yıkayın,süzün ve soğanların üzerine ekleyip karıştırın.Kuş üzümü,karabiber ve kırmızı pul biberi ekleyip pirinçler şeffaflaşana kadar kavurun.Tam üstünü kapatacak kadar su ekleyip pişirin.Altını söndürdükten sonra maydanoz,dereotu ve naneyi ekleyip karıştırın ve tencerenin altını kapatarak dinlenmeye bırakın.
3)Yuvarlak borcamın içine 3 yemek kaşığı zetinyağ koyun ve fırına atın.Zeytinyağ ısınınca fırından çıkarın ve fırçayla borcamın her tarafını yağlayın.
Bu işlemi hamsilerin tavaya yapışmasını önlemek için yapıyoruz.
4)Mısır ve buğday ununu karıştırın.Kılçıkları çıkarılmış hamsileri bu unlu karışıma bulayıp borcamın altına açık olacak şekilde ve kuyruk tarafı içe geleçek şekilde yerleştirin.
5)Hazırlanan iç pilavı hamsilerin üzerine dökün.Pilavın üzerini tekrar hamsileri yerleştirerek kapatın.
6) Üsteki hamsilerin üzerine fırçayla sıvıyağ sürüp fırına verin.Üzeri kızarana kadar pişirin.